ثبت نام

برگزاری اجلاس روابط کار در شیراز

۲۸۴۳۰۹۹۸_۱۰۷۸۳۷۴۶۹۲۳۰۵۰۵۹_۳۸۴۱۸۳۵۰۸۶۴۹۲۲۰۵۰۵۶_n

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس از برگزاری اجلاسیه روابط کار کشور در شیراز خبر داد و گفت: خروجی این همایش تحول قانون کار را به دنبال دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در کارگروه سیاستگذاری اجلاس سه جانبه روابط کار کشور در شیراز، اظهار کرد: هدف از حقوق کار حمایت از سرمایه کارفرما و صیانت از نیروی کار است بدین صورت که سرمایه کارفرما حفظ شود و کارگر نیز اگر مزدی دریافت کند و همچنین کار انجام شده سبب حادثه ناشی از کار و یا بیماری های شغلی نشود.

وی با اشاره به مشکلات و موانعی که بر سر راه سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد، یکی از این موانع را قوانین و مقررات قابل تفسیر و بعضا متناقض عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبات دولت تدبیر و امید، تلاشی جدی از سوی دولت برای زدودن موانع کسب و کار صورت گرفته است که در بسته جدید دولت برای خروج از رکود ابلاغ  خواهد شد.

۸۰ درصد دعاوی کارگری و کارفرمایی برای فعالیت کمتر از شش ماه است

دبیر کارگروه اشتغال استان فارس با اشاره به اختلافاتی که در شوراهای حل اختلاف و سازش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس رسیدگی می‌شود، گفت: ۸۰ درصد موارد دعاوی کارگر و کارفرما مربوط به کارگرانی است که دوره کاری و وجودیشان در کارگاه تنها شش ماه است.

مختاری با اشاره به تصریح قانون کار که دوره‌ای سه ماه به‌عنوان دوره آزمایشی در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرد: دوره کوتاه مدت فعالیت کارگر در کارگاه هم سرمایه کارفرما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و هم از امید کارگران نسبت به آینده می‌کاهد که اثرات سوئی بر خروجی و محصول کارگاه خواهد داشت.

رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون در استان فارس با بیان اینکه در آینده‌ای دور چیزی به‌عنوان قرارداد دائم و موقت را مشاهده نخواهیم کرد، افزود: قانون کار به سمت و سویی نیل خواهد کرد که کارگر دارای مهارت به فعالیت مشغول شود تا بدین صورت سرمایه‌گذاری صیانت شود و کارگر نیز مزد مهارت و نه مزد قراردادش را دریافت کند.

مختاری با بیان اینکه در استان فارس شاهد حداقل اختلافات فی مابین کارگر و کارفرما در سطح کشور هستیم، تصریح کرد: با توجه به تعامل و تأکید بیشتر کارفرما و کارگران استان فارس بر اشتراک منافع نسبت به اختلافات فضای مطلوبی را در استان به وجود آورده که فارس را محور برگزاری همایش تحول در قانون کار و اظهار نظر در قانون کار قرار داده است.

تعامل کارگر و کارفرما سبب رونق اقتصادی می شود

وی با اشاره به اجراو عدم اجرای قانون در برخی کشورهای پیشرفته، گفت: آیا مناطقی مثل منطقه ویژه که از شمول قانون کار خارج شده‌اند توانسته‌اند با ظرفیت کامل خود به فعالیت ادامه بدهند یا اینکه هر کجا تعامل کارگر و کارفرما وجود داشته و موانع سرمایه گذاری برطرف شده، رونق به‌وجود امده است؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه اختلافات کمتر میان کارگر و کارفرما به دلیل وجود ثروت اقتصادی بیشتر در کارگاه‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: باید در کارگاه‌ها ثروت بیشتری تولید شود و تلاش‌ها در جهت ارتقای کمیت و کیفیت کارها قرار گیرد تا کارگاه‌ها حفظ شود چرا که حفظ کارگاه در وضعیت کنونی از اوجب واجبات اقتصاد است.

برگزاری اجلاسیه سه جانبه روابط کار در شیراز

مختاری در ادامه از برگزاری اجلاسیه روابط کار کشور در شیراز خبر داد و بررسی راهکارهای اجرای طرح امنیت سرمایه گذاری و امنیت شغلی کارگران و نیز تشکیل شورای فراگیر ملی در کشور را از جمله مهم‌ترین محورهای این همایش کشوری عنوان کرد.

برگزاری همایش آموزشی بازرسین کار کشور و نیز برگزاری همایش وحدت رویه در زمینه صدور صلاحیت شرکتهای خدماتی پشتیبانی و فنی مهندسی کشوراز دیگر برنامه‌های برجسته‌ای بود که مختاری بدان اشاره و اظهار کرد: در این اجلاسیه کشوری از نرم افزار تعیین صلاحیت ایمنی پیمانکاران که توسط کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی ،ایمنی و بهداشت کار کشور طراحی ،تهیه و ساخته شده نیز رونمایی می شود.

مختاری با اشاره به تعامل مثبت کارفرمایان و کارگران در استان آن را دلیلی برای انتخاب فارس به عنوان اولین استان در جهت اجرای طرح کاهش دادخواستها در کشور عنوان کرد و افزود: این اجلاسیه به مدت سه روز از ۲۹ مهرماه تا اول آبان ماه در شیراز برگزار می‌شود.

استاندار استان فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه محترم مردم شیراز، معاونت روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و مدیران کل ستادی  و مشاورین مربوطه، اعضای شورای سه جانبه، مدیران کل تعاون کار ور فاه اجتماعی سراسر کشور، کانون انجمن صنفی مسؤلین حفاظت فنی ،ایمنی و بهداشتکشور،نمایندگان تشکلات عالی کارگری و کارفرمائی سراسر کشور، مدیران روابط کار کشور، رؤسای ادارات بازرسی کار کشور، کانون انجمن های صنفی کارفرمائی مدیران شرکتهای خدماتی کشور،  رؤسای ادارات تابعه شهرستان های استان فارس از جمله افرادی هستند که در اجلاسیه سه روز روابط کار در شیراز حضور خواهند داشت.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.