ثبت نام

مشاغل با رشد‌ خیره‌كننده در اروپا در سال ۲۰۲۴ كدام‌ها هستند؟

تامین-نیروی-انسانی

شبکه اجتماعی «لینکدین»، ویژه کاریابی، در آخرین گزارش خود ارزیابی‌اش را درباره چشم‌انداز بازار کار در سال ۲۰۲۴ و مشاغل محبوب اعلام کرد.

بر اساس آمار این وبسایت، بازار کار در اروپا در حال تغییرات سریع و چشمگیری است، زیرا از طرفی رقابت برای مشاغل در سال گذشته دو برابر شده و از طرف دیگر، همزمان کارهای جدیدی ظاهر شده‌اند که ۲۰ سال پیش اصلاً وجود نداشتند.

این پلتفرم اجتماعی متمرکز بر کاریابی و اشتغال، با نگاهی به سال پیش رو گفته است که اقبال به مشاغل مرتبط با حوزه‌ های هوش مصنوعی، پایداری و امنیت سایبری در حال افزایش است.

لینکدین در تهیه این گزارش، میلیون‌ها موقعیت شغلی را که اعضایش بین ۱ ژانویه ۲۰۱۹ تا ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۳ در آنها شروع به کار کرده اند مورد بررسی قرار داده تا نرخ رشد هر عنوان شغلی را محاسبه نماید.

این شبکه دریافته است که دو سوم از متخصصان اروپایی (معادل ۶۷٪) امسال به فکر جابجایی شغل خود هستند. مطابق این آمار در سال ۲۰۲۲، تقریباً به ازای هر دو متقاضی فعال در بریتانیا و فرانسه در لینکدین، فقط یک فرصت شغلی باز شده است، اگرچه اکنون این نسبت تقریباً برای هر چهار متقاضی تنها یکی می باشد.

۳۷ درصد از متخصصان اروپایی می‌گویند که به دنبال دستمزدهای بالاتر برای عبور از بحران هزینه زندگی هستند، در حالی که ۱۹ درصد می گویند که به توانایی های خود اطمینان بیشتری دارند و می خواهند نقش بهتری برای رشد شغلی خود بیابند.

چه مشاغلی در حال رشد هستند؟

مشاغل در حال رشد در کشورهای اروپایی مورد مطالعه در این گزارش متفاوت هستند، اما روند رایج نشان می‌دهد که نقش هوش مصنوعی، پایداری و امنیت سایبری در حال افزایش است، زیرا شرکت‌ ها تلاش می‌کنند تا با این روندهای اصلی جهانی که بر اقتصاد تاثیر می‌گذارند همراه شوند.

عناوین شغلی با بیشترین رشد عبارتند از: مدیر پایداری، مهندس هوش مصنوعی و تحلیلگر امنیت سایبری.

جاش گراف، مدیر عامل لینکدین اروپا و آمریکای لاتین، در این باره می‌گوید: «با رفتن به سال ۲۰۲۴، واضح است که هوش مصنوعی و پایداری دو عامل اصلی هستند که اساساً بازار کار را تغییر خواهند داد. در واقع کسب ‌و کارها به طور فزاینده‌ای به دنبال استخدام افراد حرفه‌ای با مهارت ‌های سبز و هوش مصنوعی هستند و مشاغل موجود در این زمینه‌ ها، بالاترین نرخ رشد را در سراسر اروپا دارند».

برای مثال در بریتانیا پنج شغل برتر در بریتانیا عبارتند از: مدیر پایداری، نماینده توسعه فروش، تحلیلگر پذیره ‌نویسی (کسی که افراد و مشاغل را برای تعیین سطح ریسک آنها ارزیابی می‌کند)، مدیر ارشد درآمد و دندانپزشک.

این گزارش همچنین می‌گوید که بسیاری از افراد متخصص در تلاش هستند تا با توجه به سرعت تغییر و تحولات تازه، مهارت ‌های خود را با موقعیت ‌های جدید شغلی تطبیق دهند. علاوه بر این، ۵۵ درصد از مدیران استخدام در سراسر اروپا بر این باورند که شرکت‌ های آنها در حال از دست دادن متقاضیان ماهر هستند، چرا که با صلاحیت سنتی تطبیق نمی‌کنند.

آقای گراف در این باره اظهار داشته است: «بسیاری از این مشاغل حتی ۲۰ سال پیش وجود نداشتند و با توجه به این که دنیای کار با چنین سرعتی در حال تغییر است، انطباق پذیری باید در ذهن مدیران کسب و کار باشد».

وی اضافه کرد: «در حالی که “آموزش و توسعه” در مدیریت منابع انسانی (که با هدف بهتر شدن عملکرد شغلی افراد و گروه‌ها در سازمان انجام می‌گیرد) اغلب به عنوان یک کار خوب دیده می‌شود، با این حال هم اکنون ارتقاء مهارت و بازآموزی تبدیل به عاملی مهم برای جذب و حفظ استعدادها و همچنین اطمینان از برخورداری نیروی کار شما از مهارت‌ های مورد نیاز جهت انطباق با دنیای به شدت در حال تغییر کار می باشد».

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.