ثبت نام

معاون روابط کار : نظام مهندسی ایمنی کشور فصل مشترک جغرافیای تمام نظام های مهندسی است

IMG_4617-800

مهندس سید حسن هفده تن گفت: نظام مهندسی ایمنی کشور فصل مشترک جغرافیای تمام نظام های مهندسی است و چرا که همه نظام های مهندسی را به شکلی به موضوع ایمنی ارتباط دارند .به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهندس هفده تن در جلسه بررسی و تبادل نظر در خصوص تشکیل سازمان نظام مهندسی ایمنی کشور خاطر نشان کرد: ایمنی مهم ترین زیر ساخت توسعه کشور است و اگر اینگونه نباشد توسعه متوازن و پایدار رخ نخواهد داد.وی افزود: ما به دنبال این موضوع هستیم که در بخش غیر دولتی  و با کمک اساتید، متخصصان و کارشناسان که در این زمینه زحمت کشیده اند، بتوانیم با تجمیع نظرات سازمان نظام مهندسی ایمنی را ایجاد کنیم.

مهندس هفده تن هدف از تشکیل این سازمان تامین ایمنی و ایمن سازی محیط کار و رفتار نیروی کار دانست و گفت: ایجاد حساسیت نسبت به موضوع ایمنی، مشارکت پذیری حداکثری کارفرمایان و از میان بردن زیان هایی است که از این قبال متوجه اقتصاد می شود.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: باید شیوه پایدار سازی این سازمان و نحوه مشارکت پذیری با کارفرمایان ترسیم شود و ما در این راه و تا وقتی سازمان نظام ایمنی کشور روی پای خود بایستد و پرچم ایمنی کشور را بالا نگه دارد، به  تلاش خود ادامه خواهیم داد.
وی خاطر نشان کرد: در بحث ایمنی سازمان نظام مهندسی ایمنی کشور باید به عنوان مجموعه ای  که سیاستگذاری و برنامه ریزی در این زمینه را بر عهده بگیرد و با تعاملی ارزشمند با دستگاه های وظیفه مدار در کشور نظارت خوبی نیز در حوزه های مرتبط داشته باشد.
رییس شورای عالی حفاظت فنی افزود :  این سازمان باید بتواند برنامه های ارتقای ایمنی در محیط کار را بر اساس مصوبات  شورای حفاظت فنی  اجرایی کند.
وی با بیان اینکه دولت کارآفرین دولتی است که واگذاری تصدی می کند افزود: دولت تدبیر و امید نیز در پی این است که مسائل مختلف را به بخش غیر دولتی  واگذار کند و ما به دنبال این هستیم که این سازمان بصورت تخصصی و حرفه ای اداره شود .
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه وقتی ایمنی در کشور ضعیف است، ضریب رشد اقتصادی تا حدود زیادی کاهش می یابد تاکید کرد: بر اساس آمار سازمان ILO از بین رفتن یک نفر در محیط کاری اقتصاد کشور را حدود  ۷ هزار روزکاری از بین می برد.
مهندس هفده تن یادآور شد: رتبه ایران در فضای کسب و کار رتبه ۱۳۰ از ۱۸۹ کشور است و از لحاظ ایمنی رتبه ۱۰۷ را دارد که امیدواریم سازمان نظام مهندسی ایمنی کشور، ما را از این شرایط خارج کند.
وی اعلام کرد: ۴ درصد از GDP جهانی صرف هزینه های ناشی از حوادث کار می شود که این درصد در اقتصاد کشور ما رقمی نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان می شود که رقم قابل توجهی است.
وی افزود: در کنار همکاران به این نتیجه رسیده ایم که علیرغم اینکه طرح های جدیدی را در عرصه بازرسی کار طراحی شده است، بتوانیم حوادث ناشی از کار را با همکاری شرکای اقتصادی دولت کاهش بدهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع بیماری های ناشی از حوادث کار اشاره کرد و گفت: بهداشت شغلی نیازمند برنامه ریزی دقیق است.
در این جلسه نظرات کارشناسان و متخصصان حوزه ایمنی کار مورد بررسی قرار گرفت تا پس از تجمیع این نظرات، تصمیمات مناسب برای تشکیل سازمان نظام مهندسی کشور گرفته شود.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.