ثبت نام

نیازمند وحدت رویه و انسجام در تحقق اهداف ایمنی و بهداشت حرفه‌ای هستیم

اشرف+منصوری

به گزارش خبرنگار ایلنا، وبینار ۲۸ آوریل روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای سال ۲۰۲۲ با همت انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران با شعار «برای ساختن فرهنگ موثر ایمنی و بهداشت حرفه‌ای همه با هم اقدام کنیم» روز پنجشنبه با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی، دولتی و متخصصین این انجمن برگزار شد.

در این نشست سیدابوالفضل اشرف منصوری (رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مسئولین حفاظت فنی کار کشور) با تبریک هفته کارگر و روز ایمنی و بهداشت حرفه‌ای کار گفت: ما می‌توانیم حتی یک وزارتخانه جامع در بحث ایمنی، حفاظت و بهداشت کار با ادغام آن با بحث سازمان پدافند غیرعامل برای بهبود و ارتقای ایمنی و حفاظت داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی اختلافات میان وزارت کار و وزارت بهداشت بر سر بحث ایمنی و بهداشت شغلی گفت: برخی اختلاف‌نظرها سازنده نیستند و ما نیازمند مرجع تصمیم‌گیری واحد در این حوزه هستیم.

اشرف منصوری در ادامه افزود: در بحث فرهنگ‌سازی و دغدغه‌های موجود در بحث ایمنی و بهداشت حرفه‌ای کار در محیط‌های حرفه‌ای و کاری شرایطی داریم که در حین اجرای یک آیین‌نامه ابلاغی در این زمینه مشکل داریم و این مشکل مقاومت برخی کارفرمایان در اجرای این آیین‌نامه‌های جدید است. این امر تا به آنجا رفته که امنیت شغلی برخی کارشناسان ایمنی و حفاظت فنی کار نیز توسط کارفرمایان به خطر افتاده است که در این زمینه دولت باید ورود کند.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مسئولین حفاظت فنی کار با اشاره به ضرورت بومی‌سازی برخی آیین‌نامه‌های جهانی اظهار کرد: بحث بیمه‌های بی‌نام و بیمه‌های مسئولیت مدنی مهم است زیرا باعث‌عدم اجرایی شدن الزامات ایمنی می‌شود. برخی تصور می‌کنند با خرید یک تعداد بیمه بی‌نام یا مسئولیت با یک اقدام غیرانسانی می‌توانند قید اجرای بسیاری از دستورالعمل‌های ایمنی را بزنند.

وی با بیان اینکه «ما باتوجه به تعامل کارگری و کارفرمایی که داشتیم در این زمینه به مسائل مشترکی در زمینه حفظ سلامت انسانی نیروی کار رسیدیم که براساس مقاوله‌نامه‌های کار شایسته در سازمان جهانی کار است» گفت: نمایندگان ما کارگران در شورای عالی کار نیز علاوه بر فعالیت مثبت خود در بحث دستمزد، باید در زمینه ایمنی کار و HSE نیز فعالانه اقدام کنند و در زمینه جان انسان‌ها و کارگران تعارفی نداشته باشند.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.