ثبت نام

۱٫۴ میلیارد كودك در سراسر جهان از حمایت اجتماعی اولیه محروم هستند

child

در کشورهای کم درآمد، کمتر از ۱ کودک از هر ۱۰ کودک به مزایای کودکان دسترسی دارند که این موضوع آنها را در برابر بیماری، شکاف تحصیلی، تغذیه نامناسب، فقر و نابرابری آسیب پذیر می نماید.

بر اساس داده های جدیدی که امروز توسط سازمان بین المللی کار، بنیاد حفظ کودکان (Save the Children) و یونیسف منتشر شده است، ۱٫۴ میلیارد کودک زیر ۱۵ سال در جهان فاقد هرگونه حمایت اجتماعی هستند که آنها را در برابر بیماری، تغذیه نامناسب و فقر آسیب پذیر می کند.

 در کشورهای کم درآمد، کمتر از ۱ کودک از هر ۱۰ کودک به مزایای کودکان دسترسی دارند که این موضوع نشان دهنده تفاوت قابل توجهی در مقایسه با پوششی است که کودکان در کشورهای با درآمد بالا از آن برخوردار هستند.

مزایای کودکان، یک شکل حیاتی از حمایت اجتماعی است که هدف آن ارتقای رفاه بلندمدت کودکان است. مزایای کودکان که به صورت اعتبار نقدی یا مالیاتی ارایه می شود، برای کاهش فقر و همچنین دسترسی به مراقبت های بهداشتی، تغذیه، آموزش با کیفیت، آب و بهداشت ضروری است. علاوه بر این، این مزایا از توسعه اجتماعی-اقتصادی به ویژه در مواقع بحران حمایت می کند.

 بسیاری از کودکان از منابع و خدمات اولیه ای که برای فرار از فقر نیاز دارند محروم هستند و بنابراین در معرض تاثیر طولانی مدت گرسنگی، سوء تغذیه و پتانسیل های غیرقابل تحقق قرار دارند. سازمان بین المللی کار، بنیاد حفظ کودکان و یونیسف از دولت‌ها می‌خواهند تا اطمینان حاصل کنند که همه کودکان توسط مکانیسم‌های حمایت اجتماعی، از جمله از طریق مزایای جهانی کودکان، محافظت می‌شوند.

 داده ها نشان می دهد که در یک دوره ۱۴ ساله، افزایش جهانی متوسطی در دسترسی به مزایای کودک وجود داشته و از ۲۰ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۲۸٫۱ درصد در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است. با این حال، این افزایش نابرابر بوده است. در کشورهای کم درآمد، نرخ پوشش به طور حیرت انگیزی پایین بوده و حدود ۹ درصد است. در عین حال، ۸۴٫۶ درصد از کودکان در کشورهای پردرآمد تحت پوشش قرار دارند.

 نرخ های پوشش برای کودکان در کشورهایی که به شدت در برابر تاثیر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند، یک سوم کمتر از کشورهایی است که در معرض این خطر طبقه بندی نشده اند. برای محافظت از کودکان لازم است که اطمینان حاصل شود آنها در برابر بدترین تاثیرات مربوط به بحران آب و هوا، تحت پوشش حمایت اجتماعی قرار می گیرند.

در سطح جهان، ۳۳۳ میلیون کودک در فقر شدید زندگی می کنند که با کمتر از ۲٫۱۵ دلار در روز در تلاش برای زنده مانده هستند و نزدیک به یک میلیارد کودک نیز در فقر چند بعدی زندگی می کنند. با سرعت فعلی پیشرفت، دستیابی به اهداف فقر مندرج در اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد دور از دسترس است. این موضوع غیر قابل قبول است. با این حال، پایان دادن به فقر کودکان یک انتخاب سیاستی است. ناتالیا ویندر روسی، مدیر سیاست اجتماعی و حمایت اجتماعی یونیسف اعتقاد دارد: “گسترش پوشش حمایت اجتماعی از کودکان در مبارزه با فقر، از جمله تحقق تدریجی مزایای جهانی کودکان بسیار مهم است.”

 تفکیک منطقه ای پوشش مزایای کودکان بین سال های ۲۰۰۹-۲۰۲۳ به شرح زیر می باشد:

–  در شرق آسیا و اقیانوسیه، پوشش مزایای کودکان از ۹٫۲ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۱۶٫۰ درصد در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

–  در شرق و جنوب آفریقا، پوشش از ۹٫۶ درصد به ۱۲٫۳ درصد افزایش یافته است.

–  در غرب و مرکز آفریقا، پوشش از ۳٫۱ به ۱۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

–  در اروپای شرقی و آسیای مرکزی، پوشش از ۵۹٫۰ درصد به ۶۱٫۴ درصد افزایش یافته است.

–  در آمریکای شمالی، پوشش از ۷۸٫۱ درصد به ۸۴٫۰ درصد افزایش یافته است.

–  در اروپای غربی، پوشش از ۹۱٫۰ درصد به ۹۳٫۲ درصد افزایش یافته است.

بهبودهای قابل توجه بیشتری در طول مدت مشابه در موارد زیر رخ داده است:

–  آمریکای لاتین و کارائیب، جایی که نرخ پوشش از ۳۰٫۸ به ۴۱٫۹ درصد افزایش یافته است.

–  در خاورمیانه و شمال آفریقا، که از ۲۲٫۷ درصد به ۳۲٫۵ درصد افزایش یافته است.

–  در جنوب آسیا که از ۹٫۲ به ۲۴٫۳ درصد افزایش یافته است.

شهرا رضوی، مدیر اداره حمایت اجتماعی سازمان بین المللی کار می گوید: “این یک بحران برای تقریبا یک میلیارد کودکی است که تحت پوشش بیمه نبوده و مشکل کشورهایی محل سکونت این کودکان است. ما نیاز به حمایت فوری داریم تا از طریق سیاست گذاری موثر برای حل این شکاف های حمایتی اقدام نماییم. نابرابری های منطقه ای در پوشش و پیشرفت یک نگرانی جدی است. بهبود پوشش کمک هزینه کودکان در بیشتر مناطق حاشیه ای است و تعداد زیادی از کودکان هنوز تحت پوشش قرار نگرفته اند.”

سازمان بین المللی کار، بنیاد حفظ کودکان و یونیسف برای تقویت تلاش‌ها جهت نظارت و کاهش شکاف ‌ها در پوشش کمک ‌های کودک، یک پلتفرم جهانی را تحت عنوان “ردیاب جهانی مزایای کودکان” توسعه داده‌اند که بر دسترسی کودکان به مزایا نظارت دارد. این پلتفرم در زمان حساسی راه اندازی شده و جدیدترین داده‌ها نشان می‌دهد که ۸۲۹ میلیون کودک در سراسر جهان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که درآمد هر نفر کمتر از ۳.۶۵ دلار در روز بوده و پیشرفت در کاهش فقر کودکان تا حد زیادی متوقف شده است.

مزایای کودک از خانواده‌ها حمایت می‌کند تا از عهده تغذیه، بهداشت، آموزش و حفاظت بهتر برآیند که این موضوع برای تحقق حقوق کودکان و افزایش پتانسیل آنها در بزرگسالی، عاملی مهم به حساب می آید. بنابراین، مزایای کودکان برای ایجاد اقتصادهای فراگیر و انعطاف پذیر برای آینده بسیار مهم است. متاسفانه بسیاری از کشورها سرمایه گذاری در حمایت اجتماعی را در اولویت قرار نداده اند.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.