ثبت نام

۶۰ درصد فوتي هاي ناشي از كار مربوط به بخش ساختمان است

۳۸۸۶۴۵۵۶_۲۸۵۷۳۴۷۴۸۸۹۱۸۵۶_۳۳۴۰۲۴۹۹۹۸۰۰۳۵۳۵۸۷۲_n

مهندس محمد اصابتی در گردهمایی اعضا کمیته های فنی و بهدشت کار هرمزگان با اشاره به اینکه برای کاهش حوادث ناشی از کار در بخش های مختلف مانند بخش ساختمان قصد بهره گیری از ظرفیت های بخش های غیردولتی را داریم، افزود: برای همین منظور در حال انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی ساختمان هستیم.وی، با بیان اینکه بر اساس برآوردهای صورت گرفته از ۸۵ درصد از عوامل انسانی ایجاد حادثه در محیط کار ، ۶۵ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارفرما و ۲۰ درصد به کارگر باز می گردد، اضافه کرد: کارفرمایان باید شرایط ایمن را فراهم کنند.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با وجود ۸۰۰  بازرس کار و بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگاه، سالانه حدود ۴۰۰ هزار بازرسی از کارگاهها انجام می شود که با توجه به محدودیت نیروی انسانی، انجام بازرسی از همه کارگاه ها چندین سال زمان نیاز دارد.

وی تصریح کرد: اعضاء کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار باید نسبت به شناسایی عوامل موثر در ایجاد و بروز حادثه، برآورد وضعیت ایمنی و میزان خطر در محیط کار و ارائه راهکار های مدیریتی همراه با توجیه موضوع به کارفرما اقدام کنند.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور اظهار داشت:  برای امر حفاظت فنی و بهداشت کار در کارگاه ها باید از ظرفیت های موجود در قانون و آیین نامه های مربوطه استفاده شود.

وی در خصوص مشاغل سخت وزیان آور نیز گفت : براساس قانون مشاغل سخت و زیان آور محیط کار باید ایمن و استاندارد سازی شود تا کارگر در معرض عوامل خطر ساز و خطر قرار نگیردهمچنین  نبایستی جنبه های حمایتی موضوع قانون مشاغل سخت و زیان آور بر جنبه های ایمنی و استاندارد سازی محیط کار غلبه یابد و استاندارد سازی و ایمن سازی محیط کار فراموش شود.

وی اظهار داشت: تاکید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استاندارد سازی محیط کار در راستای حفظ سلامتی کارگر برای خانوده، کارگاه و جامعه است.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور یادآور شد: رویکرد های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حفاظت و صیانت از نیروی کار، سیاست گذاری، تلاش برای پیشگیری از حوادث و توسعه فرهنگ ایمنی در محیط کار می باشد و مدل خود بازرسی درون کارگاهی که برای اولین بار طراحی شده است می تواند با استفاده از ظرفیتهای قانونی و با استفاده از توان تخصصی واحدها و تشکل های کارگری و کارفرمایی زمینه پیش گیری از حوادث را فراهم نمایند .

در پایان این همایش ، از اعضای برتر کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار تقدیر شد

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.