ثبت نام

اولین همایش قرارگاه آموزش های ایمنی کارگران و استادکاران ساختمانی در شیراز برگزار شد

۱_۱۲۱۶۵۱۹۷۷۸۹
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، اهمیت آموزش ایمنی در صیانت از کارگران و ارتقای بهره وری در محیط کار، موضوعی است که به صورت جدی تر در دستور کار این اداره کل  قرار گرفته و بر همین اساس، قرارگاه آموزش ایمنی کارگران و استادکاران ساختمانی با تحقق این هدف در شیراز با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در این آیین با اشاره به ضرورت رعایت شاخص های ایمنی و سلامت شغلی کارگران ساختمانی، اذعان داشت که حفظ و صیانت از نیروی انسانی مولد استان، زمینه ارتقای بهره وری و کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث شغلی را فراهم خواهد کرد.
وحید خداپرست از انعقاد تفاهم نامه اداره کل با کانون انجمن های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس خبر داد و تاکید کرد که شرایط برای آموزش کارگران و ارتقای تجهیزات ایمنی و بهره وری در محیط کار فراهم شده است.
او با بیان اینکه تاکنون ۸۰۰ گواهینامه آموزشی برای کارگران ساختمانی صادر شده است، کاهش ۴۰ درصدی حوادث ناشی از کار در فارس را نتیجه برگزاری چنین دوره های آموزشی دانست. خداپرست با گریز به کاهش چشمگیر فوتی های ناشی از حوادث کار در کارگاه های ساختمانی، توضیح داد که اهمیت این مسئله برای کارگران، تبیین شده و کارفرمایان هوشمند نیز به این شناخت رسیده اند که مهیا کردن محیط امن کاری، نوعی سرمایه گذاری است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به نقش منابع انسانی به عنوان سرمایه هر کشور، ارائه آموزش به کارگران ساختمانی را بر کاهش حوادث ناشی از کار موثر دانست و بر اهمیت ارتقای ایمنی در کارگاه‌ها به ویژه کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر تاکید کرد.
خداپرست از برگزاری دوره‌های آموزشی با همکاری اتاق اصناف برای اتحادیه‌های صنفی زیر مجموعه‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد و بهبود وضعیت ایمنی در محیط کار را مهم‌ترین اولویت تلقی نمود.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس نیز در این آیین رعایت ایمنی را مهم‌ترین اصل در حوزه کارگری عنوان کرد و بر ضرورت ارتقای سطح مهارت و بازآموزی نیروی کار شاغل در کارگاه‌های ساختمانی تاکید ورزید.
سید محمد فرشیدیان با بیان اینکه قرارگاه آموزش ایمنی کارگران و استادکاران ساختمانی باید در همه استان‌ها برگزار شود به این نکته نیز اشاره کرد که برای این دسته از کارگران و استادکاران باید کارت مهارت صادر شود. شناسایی اتباع بیگانه غیر مجاز و ضرورت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن کارگران ساختمانی نیز موضوعات دیگری بود که فرشیدیان با گریز به آن یادآور شد که بسیاری از کارگران ساختمانی همچنان فاقد بیمه هستند که ضرورت دارد هرچه سریع‌تر  بیمه این قشر پیگیری شود.
سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران هم بحث بیمه کارگران ساختمانی را دچار بحران دانست و بر ضرورت اجرای قوانین مرتبط با این حوزه که از دهه ۵۰ به تصویب رسیده است تاکید کرد. گلپور با بیان اینکه از جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری کارگران ساختمانی کشور فقط ۵۰۰ هزار نفر بیمه هستند، اذعان داشت که با توجه به حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی، کارگران فاقد بیمه باید زیر چتر بیمه قرار بگیرند.
شهرام محمدی، رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در ادامه تاکید کرد که بهره‌وری در محیط کار جز از راه آموزش امکان‌پذیر نیست. محمدی با اشاره به اینکه در کارگاه‌ها و بنگاه‌های زیر ۱۰ نفر هیچ آموزشی به کارگران ارائه نشده است یادآور شد که بر همین اساس، تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده تا آموزش ایمنی در کارگاه‌ها و بنگاه‌های زیر ۱۰ نفر عملیاتی شود. محمدی به این نکته گریز زد که اعتبارات لازم برای آموزش کارگران به شرطی که کل این اعتبارات به صورت مستقیم صرف آموزش شود نیز لحاظ خواهد شد. این مقام کشوری اذعان داشت که ۴ میلیون کارگر در سطح کشور در بنگاه‌های زیر ۱۰ نفر فعالیت می‌کنند و هیچ گونه آموزشی به آنها ارائه نمی‌شود. محمدی، کارگران را نیروی مولد و هسته اساسی تولید دانست و با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از مدرسین خوب، ابراز امیدواری کرد که برگزاری قرارگاه آموزش ایمنی منجر به افزایش بهره‌وری در کارگاه‌ها شود.
حبیب الله جلیلی، رئیس مرکز تحقیقات تعلیمات و حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به آمار نگران کننده سازمان جهانی کار در خصوص وضعیت کارگاه‌های ساختمانی، توضیح داد که در هر هفت تا ۸ ثانیه، یک کارگر در دنیا جان خود را از دست می‌دهد، جلیلی به این نکته اشاره کرد که سالانه ۳ میلیون نفر در جهان به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی فوت می‌کنند و نکته قابل تامل اینکه ۴۰ درصد از حوادث ناشی از کار در کشور نیز مربوط به حوزه کارگران ساختمانی است.
گفتنی است در این همایش که با حضور جمع زیادی از کارگران و استادکاران ساختمانی برگزار شد از اولین قرارگاه آموزش های ایمنی کارگران و استادکاران ساختمانی کشوری که به میزبانی شیراز برگزار شد رونمایی گردید. همچنین از دو کارفرمای شرکت ساختمانی به دلیل رعایت مسائل ایمنی، ارائه آموزش و سایر مولفه های دیگر تجلیل گردید.

شایان ذکر است در حاشیه این آیین، نمایشگاهی از تجهیزات و لوازم حفاظت فردی و ایمنی محیط کار توسط کانون انجمن های صنفی مسئولین ایمنی  استان فارس دایر گردید.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.