ثبت نام

آیا برای شغلی با درآمد خوب، لزوما باید مدرك دانشگاهی داشته باشید؟

acb48d8f-26a7-46e8-9441-ee029453f354_20240514_110459

دورانی که مدرک دانشگاهی تنها بلیت طلایی برای ورود به مشاغل پردرآمد بود، دیگر به پایان رسیده است. به تازگی در اتاق‌ه ای هیئت مدیره و دپارتمان‌های منابع انسانی در سراسر جهان، الگوی جدیدی در حال ظهور است که اعتبار دانشگاهی را زیر سوال می‌برد.

طبق گزارش وضعیت استخدام مبتنی بر مهارت شرکت«TestGorilla» ، تقریبا ۷۳ درصد از شرکت ‌ها در طول فرآیند استخدام از ارزیابی‌های مبتنی بر مهارت استفاده می‌کنند. این میزان نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افزایش داشته است.

سه هزار کارمند و کارفرما در سراسر جهان در گزارش وضعیت استخدام مبتنی بر مهارت «TestGorilla»  مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند.

استخدام مبتنی بر مهارت در ایالات متحده رو به افزایش است. بسیاری از شرکت‌ های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت، آی‌ بی ‌ام و اپل می‌گویند که برای استخدام نیروی کار، نیازی با ارایه مدارک دانشگاهی نیست.

کارفرمایان با این رویکرد می‌توانند در میان گزینه ‌های بیشتری کارمندان خود را انتخاب کنند و باعث می‌شود که شرکت ‌ها از پتانسیل کامل نیروی کار برخوردار شوند.

 بررسی‌ ها نشان داده است که استفاده از این رویکرد در استخدام، باعث می‌شود شرکت ها افراد با استعداد را سریع ‌تر پیدا کرده، هزینه‌های استخدام را کاهش داده و تیم ‌های متنوع‌ تر و متعهدتری را نیز ایجاد کنند.

با این حال استخدام مبتنی بر مهارت، اغلب برای مشاغل فنی در نظر گرفته می‌شود و نه مشاغل دیگر که اغلب نیاز به تحصیل دارند. در نتیجه استخدام بر اساس مدرک، همچنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود به ویژه در مشاغلی در حوزه حقوق، بهداشت و سایر مشاغل که به یک پایه نظری محکم یا آموزش تخصصی نیاز دارند.

شرکت‌ ها ممکن است در مشاغلی مانند امور مالی یا کسب و کار، افرادی را ترجیح دهند که مدرک مرتبط در این زمینه داشته باشند، اما در عین حال اکثر آنها بر تجربه و مهارت‌ های عملی مانند مدل‌ سازی مالی یا تجزیه و تحلیل داده‌ ها تاکید زیادی دارند.

استخدام مبتنی بر مهارت در صنایع بزرگ‌ تر، مانند مشاغلی در حوزه تکنولوژی، جدی ‌تر گرفته می‌شود. پیشترفت‌ های سریع در دنیای تکنولوژی و تغییر و تحول در این مشاغل باعث می‌شود مهارت‌ های خاص و به روز، مهم‌تر از پیش ‌زمینه‌های آکادمیک باشد.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.