ثبت نام

دکتر عبدالملکی تاکید کرد: دبیرخانه شورای عالی اشتغال، هماهنگ کننده اجرای زیست بوم ملی اشتغال

شورای عالی اشتغال

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، چهارمین نشست ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم و دومین نشست کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، اعضای دبیرخانه شورای عالی اشتغال همراه با نمایندگان دستگاههای مختلف اجرایی برگزار شد.

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت:  برای اجرای زیست بوم ملی اشتغال، نیازمند یک هماهنگی هستیم، در قانون، این نظام هماهنگ در شورای عالی اشتغال دیده شده که ریاست آن برعهده رئیس جمهور و دبیر آن وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی است.
وی در خصوص طرح مباحثی پیرامون انتقال دبیرخانه شورای عالی اشتغال به سازمان برنامه که با مخالفت رئیس جمهور روبرو شد نیز گفت:  این بحث از ابتدا مبنا و منطقی نداشت، دبیرخانه  شورای عالی اشتغال که همه دستگاه‌ها عضو آن هستند، قرار است هماهنگی‌ ها را در اجرای زیست بوم ملی اشتغال انجام دهد.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای اینکه  هماهنگی در شورای عالی اشتغال صورت گیرد به یک الگو و نظریه پایه که همان زیست بوم ملی اشتغال است نیاز داریم، در این الگو، اشتغال، تولید و نیروی کار در کنار هم قرار دارند.
عبدالملکی تصریح کرد:  ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال، تلاش می کنیم این  هماهنگی اتفاق بیفتد، در  تقسیم کارها  و  برنامه‌های دستگاهی نیز دخل و تصرفی نداریم، هر دستگاهی دارای منابع و مخاطبانی است که در کنار هم و در یک نظام واره  قرار می گیرند.
وی در خصوص تامین منابع اجرای زیست بوم ملی اشتغال نیز گفت: منابع در این  حوزه دارای دو بخش منابع داخلی دستگاه ها و منابعی است که از سوی دبیرخانه شورای عالی اشتغال استحصال خواهد شد.
عبدالملکی، با اعلام اینکه ۱۴۰۱، سال بسیار خوبی برای تامین منابع تولید و اشتغال در کشور است گفت: نظارت بر اقدامات نیز در قالب یک پلتفرم ساده انجام می شود، ستون فقرات آن کد ملی افراد است و  هر اقدامی که در حوزه اشتغال صورت گیرد با رهگیری آن انجام می شود.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سامانه ناظر نیز پلتفرم ارزیابی و نظارت در حوزه زیست بوم ملی اشتغال خواهد بود که دستگاه های اجرایی به این سامانه دسترسی دارند.
وی در تشریح دیگر فرآیندهای زیست بوم اشتغال گفت:  برای شکل گیری این قالب همکاری در زیست بوم ملی اشتغال، ابزار حقوقی یعنی مصوبات شورای عالی اشتغال وجود دارد که در قالب این مصوبات توافق نامه هایی با دستگاه‌های اجرایی به امضا خواهد رسید.
عبدالملکی به نسبت تولید و اشتغال نیز اشاره کرد و گفت:  ما به دنبال اشتغالی هستیم که تولید را تقویت کند.
وی درباره نسبت  بخش دولتی، عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی در این زیست ‌بوم  نیز  گفت : تقسیم کار در این زیست‌بوم ملی اشتغال کاملاً مشخص است، بخش دولتی، کار حاکمیتی انجام می دهد، بخش عمومی غیر دولتی، کار توسعه  ای و بخش خصوصی نیز، کار عملیاتی را برعهده خواهد داشت و با ترکیب بازار، سرمایه و  مواد اولیه فرایند تولید را پیگیری می کند.
وی تاکید کرد:  بخش دولتی در حوزه زیست بوم ملی اشتغال، بسترسازی و تسهیل گری در حوزه‌های مربوط به صدور مجوزها را برعهده دارد.
عبدالملکی  افزود: هر حوزه و دستگاهی باید  بخش خصوصی فعال در آن حوزه را  شناسایی کند.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد : حدود ۴۰۰ هزار کارآفرین حرفه‌ای در کشور داریم که بار اصلی اقتصادی کشور بر دوش آنان است که باید  شناسایی و شناسنامه‌دار شوند.
عبدالملکی تاکید کرد؛ ما به دنبال شغل  شایسته برای همه ایرانیان هستیم.، مخاطبان ما در این بخش تمام گروه‌هایی هستند که در حوزه مسئله بیکاری و اشتغال قرار دارند و برای تمام این گروه ها در حوزه اشتغال برنامه داریم.
 وی بر تشکیل نشست های منظم کارگروه های ذیل مصوبات شورای عالی اشتغال تاکید کرد.
تشریح عملکرد سامانه‌های جامع اشتغال ایرانیان
در این نشست محمودکریمی بیرانوند، سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی عملکرد سامانه‌های جامع اشتغال ایرانیان را تشریح کرد.
وی گفت: کارگروه‌های تخصصی  اشتغال ذیل کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال، باید تا قبل از برگزاری هشتاد و دومین نشست این شورا، نشست های خود را برگزار کنند.
سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی  افزود: مصوبه هشتاد و یکمین نشست شورای عالی اشتغال به امضای رییس جمهور رسیده و به همه دستگاه های مربوطه ابلاغ شده است.
کریمی بیرانوند تصریح کرد: یکپارچه سازی بحث سامانه های اطلاعاتی اشتغال و ثبت برنامه و عملکرد دستگاه‌ها در سامانه‌های جامع اشتغال ایرانیان از دیگر دستور کارهای این نشست است.
هشت کار گروه برای هماهنگی میان ذی نفعان زیست بوم ملی اشتغال
“قاسم رستم پور “، رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال نیز پیرامون اقدامات انجام شده پس از نشست شورای عالی اشتغال گفت: تدوین و امضای توافق نامه اجرایی بین وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سایر دستگاه ها و نهادها پس از آن نشست انجام شد که برای این منظور،  ۴۰ دستگاه در نظر گرفتیم.
وی افزود: وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، صمت ، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، کشور و ورزش جوانان ، بنیاد شهید، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، معاونت علمی بسیج ، سازمان صدا و سیما وکانون کارفرمایی از جمله دستگاه هایی هستند که توافقنامه را با وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی امضاءکرده اند و  این توافقنامه ها به طرفین ابلاغ شده است.
به گفته رستم پور، ۹ دستگاه  نیز  شامل  وزارت بهداشت، صمت، معاونت علمی،  جهاد کشاورزی ، میراث فرهنگی و گردشگری ،  هلال احمر ، وزارت ورزش و جوانان،  کمیته امداد امام (ره) و جهاد دانشگاهی،  برش استانی خود را در خصوص زیست بوم اشتغال ملی  ارسال کرده‌اند.
وی در ادامه جزئیات مربوط به مصوبه هشتاد و یکمین نشست  شورای عالی اشتغال را تشریح و تصریح کرد : برای اجرای بندهای مصوبه هشتاد و یکمین نشست  شورای عالی اشتغال، کارگروه های تخصصی پیش بینی شده که این بندها در کارگروه های مربوطه بررسی می شوند.
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال افزود : ۸ کار گروه در این رابطه در  نظر گرفته ایم که  به منظور هماهنگی بین ذینفعان زیست بوم ملی اشتغال، کارگروه‌های تخصصی ذیل کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال در دبیرخانه آن شورا تشکیل می شود.
وی توضیح داد : تصمیمات و پیشنهادات این کارگروه ها برای طرح در شورای عالی اشتغال به تصویب کمیسیون تخصصی خواهد رسید.
رستم پور به عناوین و وظایف کارگروه های ۸ گانه اشاره کرد و گفت : رئیس کارگروه آموزش‌های مهارتی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای و نایب رئیس آن یکی از مدیران کل در وزارت کار است، کارگروه توسعه بازار، بازار رسانی و فروش که ریاست کارگروه معاون مربوطه در وزارت صمت و نایب رئیس آن مدیر کل توسعه کارآفرینی است، ریاست کارگروه فناوری و نوآوری بر عهده معاون مربوطه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نایب رئیس آن مدیر کل توسعه کارآفرینی خواهد بود.
وی افزود: کارگروه توسعه زیرساخت که ریاست آن بر عهده معاونت مربوطه در وزارت کشور و نایب رییس آن،  مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار خواهد بود. کارگروه حقوقی و کسب و کار به ریاست معاونت مربوطه در وزارت اقتصاد دارایی و نایب رئیس آن از مدیران وزارت کار خواهد بود. کارگروه اطلاع رسانی ، توسعه و ترویج فرهنگ کسب و کار که ریاست آن بر عهده معاونت مربوطه در وزارت ارشاد و نایب رئیس آن، مدیرکل سیاستگذاری و اشتغال وزارت کار است. کارگروه تامین مالی که  ریاست آن بر عهده بانک مرکزی و نایب رییس آن از مدیران وزارت کار خواهد بود.  کارگروه اشتغال حمایتی که ریاست آن بر عهده معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) و نایب‌رئیس آن از مدیران وزارت کار است.
تولید ، هدف گذاری در حوزه اشتغال
در ادامه “طه رمضانی”،  سرپرست دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی،  تصویر کلی از بازار کار ایران شامل جمعیت در سن کار ، جمعیت فعال ، کیفیت فرصت های شغلی ایجاد شده و راهبردهای ایجاد اشتغال در بازه زمانی  شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ ارایه کرد و گفت : ضرورت اصلاح سیاستگذاری بازار کار مبتنی بر ارتقای بهره وری و رفاه اجتماعی است که حتماً موضوع بهره وری و صیانت از کسب و کارهای موجود و آسیب دیده از کرونا را باید سرلوحه کار خود قرار دهیم .
 رمضانی افزود: بنا داریم سیاستگذاری در حوزه اشتغال را به صورت راهبردی دنبال کنیم، بدین معنا که اکنون عمدتاً در حوزه اشتغال به خود نیروی کار و بازارکار می پردازیم در حالی که با توجه به نقشه زیست بومی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کردند  باید هدف گذاری را روی تولید قرار دهیم .
وی گفت:  اشتغال یکی از عوامل تولید است و هر چقدر که تولید رونق گیرد، اشتغال هم حرکت می کند.
در  زیست بوم ملی اشتغال،  تولید، نقش محوری دارد
در ادامه این نشست، رحیم سرهنگی، مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار در خصوص برنامه عملیاتی زیست بوم اشتغال توضیحاتی را ارایه کرد و گفت : در  زیست بوم ملی اشتغال،  تولید، نقش محوری دارد.
وی افزود: در زیست بوم ملی  اشتغال،  برای تولید، باید چند حوزه را تعریف کنیم  و بهبود ببخشیم تا تولید اتفاق بیفتد.
مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار تصریح کرد : این زیست بوم، بر اساس مزیت های استانی، محلی، منطقه ای و ملی خواهد بود.
در ادامه نمایندگان دستگاه های اجرایی مختلف  به بیان نظرات و دیدگاههای خود در مورد اشتغال پرداختند.
در این نشست،” حمید رضا سیفی “، دبیرکل کانون عالی کارفرمایی گفت: در زیست بوم ملی اشتغال، باید متولی اجرا و در خروجی این سیستم نقش بخش خصوصی تعریف شود.
 وی تصریح کرد: همچنین در همه کارگروه‌های زیست بوم ملی اشتغال  باید به نقش خانه صنعت و معدن و تجارت نیز توجه شود، علاوه بر این،  پنج رأس کارفرمایی کشور باید متولی اجرای این زیست‌بوم ملی اشتغال شوند، همچنین باید در حوزه‌های مشاوره نیز نقش شرکت‌های مشاوره‌ای در نظر گرفته شود.
در ادامه غلامحسین حسینی‌نیا، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز گفت: خوشبختانه بعد از مدت ها، نگاه اکوسیستمی و زیست بوم در حوزه اشتغال در کشور حاکم شده و در زیست‌بوم اشتغال، باید یک پیوست مهارتی نیز دیده شود، این بهترین نوع نگاه به مهارت آموزی و  مهارت افزایی است.
 حسینی‌نیا توضیح داد: هم اکنون در بحث اشتغال های مهارت محور و کم سرمایه بر نیز،  ۳۲۶ شغل را شناسایی کرده ایم که پایه اصلی آنها  مهارتی است که فرد به دست می‌آورد و  اجرای آن به یک شغل با سرمایه اندک نیاز دارد.
 وی افزود:  همچنین قرار است نمایشگاهی را  در سطح ۳۱ استان و در سطح ملی برای معرفی مشاغل  به مردم برگزار کنیم .
حسینی‌نیا تصریح کرد:  تیپ شناسی فرصت های شغلی نیز از جمله راهکارهایی است که در حوزه اشتغال با اهمیت است و از طریق آن بنگاه های اقتصادی را  بررسی می کنیم.
در ادامه نشست، “سید وحید سعادت” معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری نیز گفت : در کارگروه هایی که برای زیست بوم ملی اشتغال  تعریف شده، ضروری است که بخش اشتغال روستایی نیز لحاظ شود، علاوه بر این مدیریت بنگاه نیز در این فرآیند باید دیده شود.
در ادامه  کلهر، از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت:  وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به واسطه وجود ۲۷۳ رشته صنایع‌دستی، متقاضی عضویت در کارگروه آموزش مهارتی زیست بوم ملی اشتغال است.  همچنین  متقاضی عضویت در کارگروه توسعه بازار در بخش گردشگری نیز هستیم .
وی حفظ و پایداری شغل ها  را بسیار مهم  ارزیابی کرد و گفت : امروز به واسطه شرایط کرونا، برخی از مشاغل آسیب دیده اند، بنابراین، تعریف ما از پایداری و ناپایداری شغل باید مشخص شود.
 در ادامه شهرزاد دانشمندی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی نیز گفت: در خصوص نحوه ایجاد اشتغال نیز باید ابتدا به آموزش نیروی کار و سپس فروش بازار محصولات توجه داشته باشیم.
 وی تصریح کرد: توجه به قوانین بالادستی مثل قانون جهش مسکن در زیست بوم ملی اشتغال  ضروری است.
  محسن کوشش تبار، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور نیز گفت : در کارگروه زیرساخت زیست‌بوم ملی اشتغال، لازم است که سازمان برنامه حضور فعال داشته باشد.
وی افزود: استانداری های کشور در حوزه برش استانی فعال شده اند که تا هفته آینده گزارش کاملی را ارائه خواهیم کرد.
 قربانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز گفت: رصد اشتغال غیررسمی به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اشتغال ناشی از سرمایه‌گذاری بانک‌های خصوصی بسیار حائز اهمیت است.  در مورد زیست بوم اشتغال نیز تغییرات توسعه باید مد نظر قرار گیرد،  همچنین عواملی مانند  بهبود فضای کسب و کار،  سیاست‌گذاری در حوزه قیمت گذاری کالاها  بسیار موثر است.  بنابراین اشتغال را نباید تابع یک متغیر به نام تامین مالی بدانیم . یقینا” هرگونه سیاستگذاری در حوزه اشتغال، تابع سیاست های کلان است.
  بیرجندی، معاون جهاد دانشگاهی نیز گفت: نقش  بخش خصوصی به عنوان نهاد توسعه‌ای باید پررنگتر دیده شود.
 وی افزود : موازی‌کاری برخی از نهادها، از مهمترین موانع توسعه اشتغال است که در این باره هم باید چاره اندیشی شود و تقسیم وظایف  مشخص صورت گیرد.
معاون جهاد دانشگاهی تاکید کرد: امروزه، فناوری ها به شدت در حال توسعه هستند، بنابراین باید در زیست بوم اشتغال به فناوری های جدید، توجه ویژه ای شود.
  سید ابوالفضل اشرف منصوری، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران نیز گفت: حضور تشکل های صنفی کارگری و کارفرمایی باید بیش از پیش در زیست بوم ملی اشتغال  مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود:  شرایط انتقال نیروی کار نیز در استان های مختلف باید در این زیست بوم مورد توجه قرار گیرد، قطعا” ایجاد سیستم نظام مند از طریق ایجاد مجرای اتصال کارگر به کارگاه و آشنایی با کارفرما ضروری است.
وی تصریح کرد: توجه به سه جانبه گرایی،جزو اصول اساسی در کارگاه هاست، توجه به مشاغل نوین نیز در زیست بوم ملی اشتغال حائز اهمیت است که باید در این حوزه ساماندهی لازم داشته باشیم .
اشرف منصوری تاکید کرد :امنیت شغلی  و حفظ پایداری شغل نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
مرتضوی از سازمان زندان ها نیز گفت: در موضوع اشتغال باید نگاه ها به فروش معطوف شود، همچنین باید نقدینگی را به سمت و سوی خود سوق دهیم، هم اکنون در بازارهای موازی تولید،  رمز ارزها، میلیارد ها تومان گردش نقدی دارند که باید فکرجدی درباره آنها داشته باشیم.
دهقان، از صندوق حمایت از معلولان نیز گفت : با حمایت قانونی  از شغل های غیر رسمی مانند دستفروشی ، کولبری و …  خود اظهاری آنان در اشتغال افزایش می یابد.
وی افزود : اکوسیستم کارآفرینی، شبکه ای از ارزش‌ها است.  هم اکنون در بحث صادرات مشکل داریم، اگر صادرات اتفاق بیفتد و شورای عالی اشتغال را  با شورای عالی صادرات پیوند دهیم و این شبکه سازی و زیرساخت در مناطق را به حوزه دیپلماسی ببریم، قطعا” بخش قابل توجهی از مشکلات برطرف خواهد شد .
دهقان تصریح کرد : امروز بسیاری از تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه با مشکل روبرو هستند، اگر در این بخش تسهیل گری شود اشتغال شکل می گیرد، تقویت نقش نهادهای غیر دولتی مثل اتاق های بازرگانی مشترک در اکوسیستم کارآفرینی بسیار موثر است .

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.