ثبت نام

مسیر دستیابی به كار شایسته برای كارگران خانگی

۵۴۱e1714-92b5-408e-b833-3e7fb4edc58b_20230729_090047

کارگران خانگی نقش ارزشمندی را در بسیاری از جوامع ایفاء کرده و خدمات مراقبتی ضروری و غیر مستقیم را به خانوارهای خصوصی ارایه می دهند. به عنوان کارکنان مراقبت، آنها در بنیاد خانواده ها، جوامع و اقتصاد ما کار می کنند.

با این حال، مشارکت آنها اغلب کم ارزش بوده است. یک گزارش سازمان بین المللی کار  که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است، نشان می دهد که ۸۱ درصد از کارگران خانگی به دلیل شکاف در پوشش قانونی یا خلأهای اجرایی، به طور غیررسمی شاغل بوده اند. با این حال، نیاز جهانی رو به رشد به خدمات مراقبتی به این معنی است که تقاضا برای کارگران خانگی احتمالاً افزایش خواهد یافت. حال سوال این است که در چه شرایطی این امر محقق خواهد شد؟

این گزارش جدید سازمان بین المللی کار، به عنوان خلاصه ای مختصر از تحقیقات عمیق انجام شده در سال ۲۰۲۱ است. این گزارش یافته های کلیدی، اقدامات خوب در سطح کشورها و همچنین توصیه های روش شناختی دقیق را ارایه می دهد. در فصل ۵، یک استراتژی جدید ۵ مرحله ای ارایه شده است که سیاست گذاران، کارفرمایان و سازمان ها را راهنمایی کرده و راه حل های عملی برای توانمندسازی و بهبود زندگی کارگران خانگی در سراسر جهان را نیز ارایه می نماید. در هر مرحله، همچنین به روش هایی اشاره می شود که سازمان بین المللی کار می تواند بر مبنای آن، کمک فنی ارایه دهد.

هدف این استراتژی، ارایه راه حل های عملی برای توانمندسازی و بهبود زندگی کارگران خانگی در سراسر جهان است. این موضوع مبتنی بر همکاری دولت ها، کارفرمایان و کارگران است که در مراحل زیر با یکدیگر همکاری می کنند:

۱٫ برآورد تعداد کارگران خانگی و سهم کارگران خانگی در مشاغل غیررسمی. داده های جمعیت شناختی در مورد ویژگی های کارگران خانگی، و همچنین در مورد شرایط کاری آنها، به اطلاع رسانی در خصوص چهار مرحله بعدی کمک می کند؛

۲٫ تحلیل شکاف ها در قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی که کارگران خانگی را پوشش داده و اینکه آیا سطح حمایت ارایه شده کافی می باشد یا خیر؛

۳٫ شناسایی محرک‌های شیوه‌های استخدام غیررسمی و عدم انطباق به منظور توسعه استراتژی‌های هدفمند برای رسیدگی به آنها؛

۴٫ بحث در مورد نتایج مراحل ۳-۱ و تهیه یک برنامه اقدام از طریق گفتگوی اجتماعی در جهت رسمی کردن کار خانگی؛ و

۵٫ اجرای برنامه اقدام و نظارت بر پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف آن.

سوکتی داسگوپتا، مدیر دپارتمان شرایط کار و برابری، گفت: “ما قویاً معتقدیم که با پیروی از این مراحل و با الهام از شیوه های خوب ارایه شده در این گزارش، می توانیم پیشرفت چشمگیری داشته باشیم تا کار شایسته برای کارگران خانگی به واقعیت تبدیل شود. کارگران خانگی نیازهای مراقبتی روزانه ما را تامین کرده اند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که مطمئن شویم آنها نیز از کار شایسته بهرمند می شوند.”

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.