ثبت نام

۵۲ برنامه عملیاتی در ۹ راهبرد جهت پیشگیری از حوادث ناشی از کار

۵۲۹۷۷۳۲۵_۱۰۱۱۹۸۲۲۷۲۳۴۳۰۳۷_۷۰۴۹۳۳۹۰۱۹۰۵۹۸۸۴۸۸۸_n

 

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باتوجه به برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر کاهش حوادث ناشی از کار، بازرسی مستمر و استانداردسازی محیط کار و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور، ۹ برنامه راهبردی و ۵۲ برنامه عملیاتی جهت پیشگیری از حوادثناشی از کارو صیانت از منابع مادی و انسانی در حوزه بازرسی کار تدوین شده است.

مهندس اصابتی در دومین همایش آموزشی توسعه، ترویج و ارتقاء فرهنگ ایمنی کار  که در بندرعباس برگزار شد، بر ارتقاء فرهنگ ایمنی و توجه به آموزش در کار تاکید و اضافه کرد: پیشگیری از حوادث در قانون دیده شده و بر رعایت قوانین کار در محیط های کاری توسط کارگر و کارفرما نیز تاکید شده است.

وی، فراهم کردن شرایط ایمنی، آموزش و نظارت را سه رکن اصلی عنوان کرد که باید در کارگاهها و واحدهای تولیدی رعایت شود و رعایت این سه رکن بمنزله کاهش حوادث ناشی از کار می باشد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: ۱۳ هزار کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار با مشارکت کارگران و کارفرمایان به موجب ماده ۹۳ قانون کار در جهت ارتقاء فرهنگ ایمنی و کاهش حوادث ناشی از کار فعالیت می کنند.

اصابتی با بیان اینکه عامل انسانی بیش از ۸۵ درصد عوامل حوادث ناشی از کار را شامل می شود، اظهار داشت: ۵۲ درصد حوادث نیز ناشی از عدم نظارت در محیط کار است که مسوولان ایمنی و کمیته های حفاظت فنی و بهداشت ایمنی کار در کاهش این حوادث نقش تاثیرگذاری دارند.

وی، با بیان اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار مربوط به بخش ساختمان و حدود ۴۸ درصد است، گفت: این آمار در استان هرمزگان بالا و ۷۸ درصد است که در بررسی این مسایل، ۹۵ درصد به دلیل نبود آموزش های لازم رخ داده است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بر آموزش مستمر و توجه به نکات ایمنی در محیط کار برای ارتقای تولید در کشور تاکید کرد و گفت: در جهت ایمن سازی محیطهای کاری به ازای یک واحد هزینه در آموزشهای ایمنی۴۸/۴ واحد منابع و به ازای یک واحد هزینه در خصوص تامین تجهیزات حفاظت فردی ۳۷/۳ بازگشت سرمایه را در پی خواهد داشت.

اصابتی خواستار همکاری و تلاش سایر دستگاه های مسوول به منظور کاهش آمار بروز حوادث ناشی از کار شد و گفت: در کنار بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه در این رابطه می توانند ایفای نقش کنند.

وی، گسترش کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار در واحدهای مشمول را از اهداف این وزارتخانه برشمرد و گفت: این کمیته ها نقش پررنگی در ارتقای ایمنی و بهداشت در محیط های کار و پیشگیری از حوادث ناشی از کار دارند

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.