ثبت نام

آتش‌سوزی، منشأ بیشترین حوادث غیرمترقبه در جهان

۴۶۸۹۰۹_orig
هفتم مهرماه، با هدف ترویج ایمنی، جلوگیری از حوادث در کشور و یادآوری حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی های‌ آتش نشانان وطن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نامگذاری شده است.

 ایجاد زمینه های‌ مناسب برای آموزش همگانی مردم برای جلوگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه های‌ ملی نیز از دیگر اهداف نامگذاری این روز است.

تمرکز فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی در پایتخت کشور،  توجه هر چه بیشتر به توسعه همگون این کلان شهر را ضروری  می سازد؛ در این رابطه فارغ از ساختمان‌های فرسوده و نا ایمن شهری، بیشترین مخاطرات شهری، موضوع آتش سوزی ساختمان‌هاست.

 نیک می دانیم، لحظات نخست در عملیات اطفای حریق به دلیل جلوگیری از گسترش صدمات جانی و مالی از اهمیت بسزایی برخوردار است و بدین منظور شرکت ها، موسسات و کارخانه های بسیاری در جهان که در زمینه ساخت تجهیزات آتش نشانی فعالیت دارند، اقدام به طراحی و ساخت وسایل مبارزه با آتش برای استفاده در لحظات اولیه حریق نموده اند که خاموش کننده های دستی و خودکار مدرن، سیستم های کشف و اعلام حریق دستی و اتوماتیک،  شبکه های اطفای حریق دستی و اتوماتیک نمونه ای از آنها به شمار می آیند.

در این خصوص مشکلاتی مانند محدودیت دسترسی عرض معابر، دسترسی های نامناسب و دشوار برای تجهیزات و خودروهای امدادی، انجام عملیات مهار و اطفای حریق احتمالی را برای نیروهای آتش‌نشانی، بسیار سخت، زمان بر و حتی کم اثر می کند.

 مطالعات نشان می‌دهد؛ بحران حوادث آتش‌سوزی در مراکز تجاری و بازارها فقط مختص شهر تهران نیست و چالش مشترک همه شهرهای بزرگ دنیا است.

 آتش‌سوزی، منشأ بیشترین حوادث غیرمترقبه در جهان طی سنوات گذشته بوده که  به تحمیل خسارت سنگین به اموال و سرمایه شهر و کسبه این بازارها منجر شده است.

 هوشمندسازی سیستمهای اعلام و اطفای حریق  و رویکرد شهرداری‌ها برای کنترل ایمنی و معاینه فنی ابنیه شهری از اقدامات ضروری و بنیادین است که باید به آن توجه شود و نقش شهرداری‌ها با همراهی و مشارکت بازاریان برای سرمایه‌گذاری در حوزه ایمنی در برابر آتش‌سوزی باید در اولویت قرار گیرد، در این رابطه علاوه بر بازدارنده‌های تنبیهی، باید از طریق اعمال مشوق‌های مالی، انگیزه لازم را برای ایمن‌سازی این بناها ایجاد کرد.

  بدیهی است هر اقدامی به منظور ارتقای ایمنی حریق شهرهای بزرگ باید بر اساس برنامه ها و طرح‌های دقیق از پیش تعیین شده با تولیت مدیریت شهری انجام گیرد و در این راستا تشکیل کمیته نظارت بر ایمنی بازار با مشارکت واحدهای وظیفه مدار، شناسایی مناطق متروکه و تولیدی‌های غیرمجاز، ایجاد مسیرهای دسترسی اضطراری،  یکپارچه‌سازی مدیریت بازار با عاملیت شهرداری منطقه، بازرسی نظاممند از وضعیت بازار، آموزش و آگاه‌سازی کسبه، ارائه مشوق های مالی برای ترغیب بازاریان جهت ارتقاء ایمنی، ساماندهی و تعدیل شدت جریان مصرفی در شبکه برق بازار و تعویض سیمکشیها، هوشمندسازی سیستم اعلام  و اطفای حریق،  ایجاد شناسنامه ایمنی برای واحدها،  برنامه ریزی مدون برای خروج  واحدهای تولیدی و مشاغل پرخطر از بافت بازار، ممانعت از انبارداری در بازار و جمع آوری کالاها از  معابر عمومی از اقدامات ضروری برای ارتقای ایمنی است.

به بهانه هفتم مهرماه، روز «آتش نشانی و ایمنی» بر خود لازم می دانم از فعالان و شاغلان این عرصه که با فداکاری و ایثار نقش آفرینی می کنند قدردانی و تشکر کنم.

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور

کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور | Iranian HSE NGO

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.